Schedule

  • Films
  • Talks & Seminars
  • Events

Thursday 06/10

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
09:00
09:15
09:30
09:45
10:00
10:15
Outdoor Painting
10:30
10:45
12:00
Seminar for Upper Secondary school
Julian Vargas / Sophie Koko Gate
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
14:00
Student Film Competition
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
15:30
Reception Exhibition
Cinema Hall
15:45
16:00
Short Film Competition 1
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
Children's Film Competition
No. vers. -  Eng. sub (6)
17:45
18:00
Best International Short 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
18:15
18:30
18:45
19:00
21:00
Reception
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
23:00
23:15

Kino 3

Kino 4

Litteraturhuset

Others

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:15
Outdoor Painting
10:30
10:45
15:30
Reception Exhibition
Cinema Hall
15:45
16:00
21:00
Reception
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
23:00
23:15

Kino 3

  • Outdoor Painting
    10:15 - 11:00

Litteraturhuset

Others

  • Reception Exhibition
    15:30 - 16:15
Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
09:30
09:45
10:00
14:00
Student Film Competition
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
16:00
Short Film Competition 1
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
Children's Film Competition
No. vers. -  Eng. sub (6)
17:45
18:00
Best International Short 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
18:15
18:30
18:45
19:00
Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
09:00
09:15
09:30
09:45
12:00
Seminar for Upper Secondary school
Julian Vargas / Sophie Koko Gate
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15

Friday 07/10

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
Commissioned Films
Orig. vers. - Eng. sub (9) 
11:30
11:45
12:00
12:15
12:30
12:45
13:15
Best International Short 2
Orig. vers. - Eng. sub (15) 
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
15:00
The Creative Process
Regina Pessoa
15:15
15:30
15:45
16:30
Short Film Competition 2
Orig. vers.- Eng. sub. (15) 
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
18:30
18:45
19:00
19:30
Meet the Filmmakers 1
w/ Chris Robinson
19:45
20:00
20:15
20:30
In this Corner of the World
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
23:00
Animated Night Show
Orig. vers. - Eng . sub. (18) 
23:15
23:30
23:45

Kino 3

Kino 4

Litteraturhuset

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
22:15
22:30
22:45

Litteraturhuset

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
11:15
Commissioned Films
Orig. vers. - Eng. sub (9) 
11:30
11:45
13:15
Best International Short 2
Orig. vers. - Eng. sub (15) 
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
16:30
Short Film Competition 2
Orig. vers.- Eng. sub. (15) 
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
20:30
In this Corner of the World
Orig. vers. - Eng. sub. (12)
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
23:00
Animated Night Show
Orig. vers. - Eng . sub. (18) 
23:15
23:30
23:45

Kino 3

Kino 4

Litteraturhuset

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
12:00
12:15
12:30
12:45
15:00
The Creative Process
Regina Pessoa
15:15
15:30
15:45
18:30
18:45
19:00
19:30
Meet the Filmmakers 1
w/ Chris Robinson
19:45
20:00
20:15

Saturday 08/10

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:00
Short Film Competition 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30
11:45
12:00
Children's Film Competition
No. vers. - Eng. sub. (6)
Student Film Competition 1
No. vers. - Eng. sub. (15)
Family Activities
Cinema Hall, VR: Son of Jaguar/ Sonaria
12:15
12:30
Best International Short 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15) 
12:45
13:00
13:15
13:30
Jul i Mummidalen
No. vers. (A)
13:45
14:00
The Man Who Knew 75 Languages
Orig. vers. - Eng. sub. (A)
14:15
14:30
Short Film Competition 2
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
14:45
15:00
Q&A
Barnedisko med Knerten
Cinema Hall
15:15
15:30
Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton
& Award Ceremony Children's Films (6)
15:45
16:00
16:15
16:30
Katteprinsen
No. vers. (A)
16:45
17:00
Prinsesse Mononoke
Orig. vers. - No. sub. (9)
17:15
17:30
17:45
Nordic Animation Forum
Marakoff/ Erixon / Julh Nielsen/  Howard
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
20:00
Psiconatuas
Orig. vers. - Eng sub.  (15)
20:15
20:30
20:45
21:00
21:15
Q&A
22:00
22:15
22:30
22:45

Kino 3

Kino 4

Kino 5

Litteraturhuset

Others

  • Family Activities
    12:00 - 15:00
  • Barnedisko med Knerten
    15:00 - 16:00
Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
12:00
Family Activities
Cinema Hall, VR: Son of Jaguar/ Sonaria
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
15:00
Barnedisko med Knerten
Cinema Hall
15:15
15:30
15:45
16:00
16:15
22:00
22:15
22:30
22:45

Litteraturhuset

Others

  • Family Activities
    12:00 - 15:00
  • Barnedisko med Knerten
    15:00 - 16:00
Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:00
Short Film Competition 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30
11:45
12:00
Children's Film Competition
No. vers. - Eng. sub. (6)
Student Film Competition 1
No. vers. - Eng. sub. (15)
12:15
12:30
Best International Short 1
Orig. vers. - Eng. sub. (15) 
12:45
13:00
13:15
13:30
Jul i Mummidalen
No. vers. (A)
13:45
14:00
The Man Who Knew 75 Languages
Orig. vers. - Eng. sub. (A)
14:15
14:30
Short Film Competition 2
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
14:45
15:00
15:15
15:30
Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton
& Award Ceremony Children's Films (6)
15:45
16:00
16:15
16:30
Katteprinsen
No. vers. (A)
16:45
17:00
Prinsesse Mononoke
Orig. vers. - No. sub. (9)
17:15
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
20:00
Psiconatuas
Orig. vers. - Eng sub.  (15)
20:15
20:30
20:45
21:00

Kino 3

Kino 4

Kino 5

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
15:00
Q&A
16:45
17:00
17:15
17:45
Nordic Animation Forum
Marakoff/ Erixon / Julh Nielsen/  Howard
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
21:15
Q&A

Kino 3

  • Q&A
    21:15 - 21:30

Kino 4

  • Q&A
    15:00 - 15:15

Litteraturhuset

Sunday 09/10

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:30
Winner Films
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
10:45
11:00
11:15
11:30
12:00
Best International Short 2
Orig. vers.- Eng. sub.
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
14:00
Natta Pappa Henta Oss
No. vers. (9)
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
Q&A
15:30
16:00
The Cat Returns
Orig. vers. - No. sub. (A) 
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15

Kino 4

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
10:30
Winner Films
Orig. vers. - Eng. sub. (15)
10:45
11:00
11:15
11:30
12:00
Best International Short 2
Orig. vers.- Eng. sub.
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
14:00
Natta Pappa Henta Oss
No. vers. (9)
14:15
14:30
14:45
15:00
16:00
The Cat Returns
Orig. vers. - No. sub. (A) 
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15

Kino 4

Kino 3 Kino 4 Kino 5 Kino 6 Litteraturhuset Others
15:15
Q&A
15:30

Kino 4

  • Q&A
    15:15 - 15:45

Age Limit
A = All Ages
6 = suitable from 6 years old
9 = suitable from 9 years old
12 = suitable from 12 years old
15 = suitable from 15 years old
18 = only for 18 years or older