Konkurranseprogrammet for Nordisk-baltisk animert kortfilm er klart

15/07/2019

20 kortfilmer, 11 studentfilmer, 6 barnefilmer og 33 oppdragsfilmer er tatt ut til Fredrikstad Animation Festival sitt nordisk-baltiske konkurranseprogram for animert kortfilm. Filmene representerer et mangfold av teknikker og er de beste animerte kortfilmene fra Norge, Danmark, Estland, Finland, Litauen, Latvia og Sverige. Utvalgskomiteen som bestod av festivalleder Anders Narverud Moen, den svenske regissøren Malin Erixon og den franske animasjonseksperten Alexis Hunot, valgte ut følgende filmer til de forskjellige konkurranseprogrammene:

Nordic-Baltic Short Film Competition Programme 1

  • Night Shore (Jan Otto Ertesvåg, Norge)
  • Skeleton In The Closet (Tomi Malkki, Finland)
  • Hugo & Holger (Teddy Halkier Kristiansen, Danmark)
  • Florena (Lou Morton, Danmark)
  • Origin Of Man (Pjotr Sapegin, Norge)
  • Suggestion of least resistance (Michelle & Uri Kranot, Danmark)
  • Still Lives (Elli Vouorinen, Finland)
  • MIMI (Lisa Fukaya, Danmark)
  • Boilermaker (Risto Kütti, Estland)
  • Traveling Deity (Mikkel Mainzniz, Danmark

Nordic-Baltic Short Film Competition Programme 2

  • Human Nature (Sverre Fredriksen, Nederland)
  • Pulsator (Thor Sivertsen, Norge)
  • Icon (Don’t Stop the Motion, Sverige)
  • Dad (Atle Blakseth & Einar Dunsæd, Norge)
  • Riga’s Lilac (Lizete Upite, Latvia)
  • Orpheus (Priit Tender, Estland)
  • Farse (Robin Jensen, Norge)
  • Eternity (Anastasia Melikhova, Danmark)
  • Teofrastus (Sergei Kibus, Estland)

Nordic-Baltic Children’s Film Competition

  • Angel’s Trumpet (Martinus Klemet, Estland)
  • Teofrastus (Sergei Kibus, Estland)
  • Dad (Atle Blakseth & Einar Dunsæd, Norge)
  • All the dear little animals (Michael Ekblad, Norge)
  • Rudy and the lightning monster (Endre Skandfer, Norge)
  • Hugo & Holger (Teddy Halkier Kristiansen, Danmark)

Nordic-Baltic Student Film Competition

  • Stack (Asbjørn Lote, Norge)
  • Gorilla in the Washing Machine (Hung Huei Jen Red, Estland)
  • Good Intentions (Anna Mantzaris, UK)
  • Sounds good (Sander Joon, Danmark)
  • Combing (Eglė Mameniškytė, Litauen)
  • I will never see you again – only the memory (Suzannah Rehell Øistad, Norge)
  • Sweet Sweat (Jung Hyun Kim, Estland)
  • Food Chain (Liis Kokk & Mari Kivi, Estland)
  • Forget-me-not (Katarina Lundquist, Danmark)
  • Her Head (Emma Louhivuori, Finland)
  • Dream Cream (Noam Sussman, Estland)

Nordic-Baltic Commissioned Film Competition

  • Gutten & Dragen (Hanne Berkaak, Norge)
  • The sexual deception of orchids (Mette Ilene Holmriis, Danmark)
  • What is Dust? (Mette Ilene Holmriis, Danmark)
  • Vy – Din Bybil (TRY Apt A/S, Norge)
  • Money back on the skætt (TRY Apt A/S, Norge)
  • Psykomotorisk fysioterapi (Ernst Føyn & Syver Sanengen, Norge)
  • Urban Stedsinnovasjon (Morten Marius Apenes, Norge)
  • Space Pups (Joonas Utti, Finland)
  • Belzebubs – Cathedrals of Mourning (Samppa Kukkonen, Finland)
  • Stink-a-boo (Veronica Wallenberg, Sverige)
  • Zvipp (Animaskin, Norge)
  • Norsk Tipping Spillvett (TRY Apt A/S, Norge)
  • Brenners Bokhylle: Terje Vigen (Kajsa Næss & Inga Sætre, Norge)
  • Brenners Bokhylle: Du må ikke sove (Kajsa Næss & Inga Sætre, Norge)
  • Brenners Bokhylle: Bekanntskap onskas (Kajsa Næss & Inga Sætre, Norge)
  • Doubt out loud together (Linnea Lidegran, Belgia)
  • Telenor Flyt (TRY Apt A/S, Norge)
  • Slep meg på ferie (Animaskin, Norge)
  • Oslo Miljøhovedstad (Animaskin, Norge)
  • The Applicant (Mikkel Battefeld, Danmark)
  • Burden, (Marko Duranovic, Danmark)
  • Broken (Louise Clark, Danmark)
  • Amnesty – Voldtekt (Animaskin, Norge)
  • Veien hjem – Barns beste (Robin Jensen, Norge)
  • Fesshompa Laila (Endre Skandfer, Norge)
  • Internet We Want (Ernst Føyn, Norge)
  • Det vises ikke utenpå (Hanne Berkaak, Norge)
  • TIFF 2018 (Torgeir Holm & Espen Eilertsen, Norge)
  • TIFF 2019 (Torgeir Holm & Christoffer Ide, Norge)
  • Fredrikstad P (Morten Marius Apenes, Norge)
  • World Science Festival: We Will Be Martians (TRY Apt A/S, Norge)

Nordic-Baltic Student Film Panorama

Påmeldingen til festivalen var rekordstor, og særlig antallet studentfilm var stort i 2019. Utvalgskomiteen var imponert over mangfoldet av studentfilmer og ønsket derfor å gi flere filmer mulighet for å bli vist under festivalen. Derfor ble det besluttet å inkludere ytterlige 10 studentfilmer i et eget panoramaprogram utenfor konkurransen:

  • Animals (Tue Sanggaard, Danmark)
  • Monachopsis (Kim Strandli, Danmark)
  • Penumbra (Wilma Harju, Sverige)
  • Martyr (Ada Wikdahl, Norge)
  • Fluidity (Alma Gren, Sverige)
  • Zorg 2 (Auden Lincoln-Vogel, Estland)
  • Desert (Sofia Pashaei, Danmark)
  • 300 g/m² (Kamila Kučíková, Estland)
  • Pura Vida (Nata Metlukh, Estland)
  • Deepness of the Fry (August Niclasen, Danmark)